Драмата продолжува: Србите во Косово ќе протестираат во институциите!

t

Претседателот на Српската листа Горан Ракиќ по средбата со претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека Србите не можат да го толерираат теророт на Приштина и најави протести во сите институции.

Тој на прес-конференцијата посочи дека во Брисел не е постигнат договор, за што е одговорна Приштина, што може да се слушне и од меѓународните претставници. Сите кои денеска повикуваат на воздржаност знаат која е деструктивната страна, рече Ракиќ.

„Ние сакаме само мир. Никому не му одговара кога зборуваме за ЗСО. Бараме само да се спроведат потпишаните договори. Сакаме да живееме мирно, да бидеме самите на своето место и да останеме на нашите вековни огништата.Три капки и го скршиле грбот на камилата: Отказот на Ненад Ѓуриќ, одлуката за укинување на српските регистерски таблички и тоа што се уште не е формирана ЗСО. Со нас е Иван Тодосијевиќ, кој беше осуден за неговите зборови. Специјалниот Единици на полиција ни ги малтретираат браќата, сестрите, има четири нови бази, ни забранија вакцинација, изборите, референдумот, пукаа во Среќко Софронијевиќ, ѝ забранија на Драгица Гасиќ да купи леб. Имаше безброј напади и ова се јасни пораки дека не не сакаат овде, како и до повратниците дека не се добредојдени“, рече Ракиќ.

Тој додаде дека Србите не сакаат да го трпат теророт на Приштина.

„Немаме каде да одиме и се надевам дека нема да мора да се браниме. Луѓето повеќе не можат да ја толерираат тортурата што ја прави Приштина. Ќе имаме протести во училиштата, здравствените домови и во сите други институции. Народот се прашува зошто мораме да оддаваме почит и суровост.Не им плативме на Турците, ниту Курти“, заклучи Ракиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тахири: ЕУ да престане да ја толерира…

Поранешниот главен преговарач на Косово во дијалогот…

Рама со препорака до ЕУ: Тесно да…

Земјата домаќин, Албанија, има големи надежи за…

ФИФА покрена постапка против Србија за несоодветно…

Против Фудбалската федерација на Србија е покрената…

(Фото) Заменик-градоначалникот на Скопје, Александар Трајановски на…

Заменик-градоначалникот на Скопје, Александар Трајанвски, денеска беше…

Вучиќ се пишмани: Одам во Тирана, ќе…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ од Никинац,…