Драма во Арачиново: 33-годишник со навлака од перница и автоматска пушка ја грабнал сопругата и ја убедувал да не се разведува

t

Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен жител на селото Орланци, општина Арачиново за кого постои основано сомнение дека во соизвршителство со друго за сега непознато лице сторил кривично дело „грабнување“.

Како што соопшти Јавното обвинителство, на 7 декември 2022 година од семејна куќа во селото Отља, општина Липково тие насилно ја грабнале оштетената сопруга на осомничениот, со кој била во бракоразводна постапка.

На присутните домашни им се заканиле со пиштол и автоматска пушка со намера да ја присилат оштетената да остане во брачна заедница со осомничениот. На главата и ставиле навлака за перница, па така ја влечеле кон задниот излез од дворот на куќата.

-Ценејќи дека се исполнети законските основи, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот, се вели во соопштението од Јавното обвинителство

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Див север”: Изгореа три автомобили во Арачиново…

На 20.02.2023 околу 01:30 часот во Полициското…

Арачиновец фатен со 200кг храна со поминат…

Вчера во 11.00 часот, полициски службеници од…

Драма во Арачиново: 33-годишник со навлака од…

Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за…

Градоначалникот на Арачиново: Секоја општина има криминални…

Градоначалникот на општина Арачиново, Ридван Ибраими, вечерва во…

Едно лице е приведено: Детали за вчерашната…

Во полициска акциска контрола во угостителски објекти…