Објавено на:

Драма во Бугарија: Бугарското обвинителството не сака да го продолжи случајот „Борисов“

t

Претседателот на бугарската собраниска Комисија за спречување и сузбивање на корупцијата, Михаил Камбарев, рече дека треба да преземат многу итни реформи во Комисија за борба против корупција и конфискација на незаконски стекнат имот (КПКОНПИ) надоврзувајќи се на неодамнешната изјава на бугарскиот премиер Кирил Петков за лондонски Обсервер дека „ќе ја ослободи Бугарија од корупција“.

„Оваа институција треба да профункционира. Собраниската Комисија не го прифати извештајот на КПКОНПИ за 2021 година. Извештајот не соодветствува со чувството на неправда во Бугарија. Беа презентирани податоци за извештајот да изгледа добро. На КПКОНПИ му недостигаа колку случаи се упатени до обвинителството, колку има осудителните пресуди, дали не ги изгубиле поголем дел од упатените предмети и дали нема други предмети што стојат на трупци“, објасни тој.

Тој истакна дека земјата не е толку далеку од промените бидејќи законите се добро напишани и функционираат, а и извршната власт си ја врши работата.

„Останува само една последна алка – обвинителството и Гешев, кои треба да почнат со работа, а ние ќе имаме функционално судство. Нашиот проблем е последниот чекор – да нема последици. Превоспитувањето се прави со добар пример.„Сите треба да бидат еднакви пред законот – да не биде мал град и премиер. Ако нашето обвинителство не сака да дава резултати, некој друг ќе им покаже како да се прави тоа – работиме со европското обвинителство “, додаде Камбарев.

„Не можеме да сметаме на некој од надвор да ни ја заврши домашната задача“, рече Цвета Маркова, поранешен шеф на Државната комисија за информатичка безбедност (ДКИС) во емисијата „Бугарија во етер“.

Таа нагласи дека упорноста во намерите може да даде резултати.

„Борбата против корупцијата не е кампањска активност, буквално секој ден сите државни органи треба да имаат постојано чувство на контрола. Во ниту еден момент да не се дозволи правилата и нормите да се прекршуваат, а казните да бидат неотповикливи при нивното извршување, рече Маркова.

Двајцата соговорници се осврнаа и на обвинувањата за корупција на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, кој деновиве беше приведен па пуштен.

-Клучот е во доказите, не е важно кој ќе ги прибере. Важно е кој од доказите би можел да стои на суд. Ако се потпреме само на исказите на двајца сведоци, не би покажала непотребен оптимизам. Инаку, презумпцијата на невиност едноставно не функционира, ги презентираат сите потребни докази за покренување обвинение, нема обвинител кој ќе се откаже“, коментира Маркова.

Камбарев не се согласува со неа и потсети дека обвинителството одбило да покрене обвинение врз основа на даденото сведочење. Не сакаат да соберат ништо повеќе и да направат распит кај Васил Божков, ќе продолжиме да им испраќаме докази, рече тој.

„Мораме да потсетиме дека има активен и пасивен поткуп. Кога некој тврди дека дал пари на друг, тој самиот е потенцијално обвинет дека дал пари. Обвинителството вели дека нема проблем Божков да сведочи во Бугарија, но потоа ќе одговара за активен поткуп. Делата на обвинителството се предмет на судска проверка, тоа е веројатно перспектива на која ќе посведочиме“, додаде Маркова.

Според Камбарев, има многу причини да биде обвинет Бојко Борисов.

-И нашето судство требаше да биде ослободено од зависности и да има кој да го води. Обвинителството не сака да го продолжи случајот со Борисов. Ова не е жежок компир што го доставивме до обвинителството за да го разоткриеме, нагласи тој.

Случајот Божков поради кој Борисов се сомничи за поткуп

Инаку, Васил Божков е бугарски олигарх кој во јануари 2020 година ја напушти Бугарија и побегна во Дубаи за да избегне притвор, по што беше обвинет за повеќе обвиненија, вклучувајќи убиство, перење пари и даночно затајување.

По неговото бегство, Божков тврдеше дека бил подложен на систематски рекет од страна на властите и неодамнешното апсење на Борисов се базира на тврдењето на Божков кој во истрагата кажал дека му дал над 60 милиони лева поткуп на Борисов, а на својот Фејсбук профил напиша дека дал неспорни докази за „најголемиот рекет во историјата на Бугарија“.

Последната информација од Бугарија која ја објавија медиумите денеска е дека Антикорупциската комисија му го конфискувала имотот на бизнисменот Васил Божков во Франција.

-Ова е прв случај на одземен имот на Бугарин во странство. Недвижноста е индивидуализиран објект на комплекс – станбена зграда и е предмет на граѓанска постапка за конфискација во корист на државата на незаконски стекнат имот. Неговата пазарна вредност изнесува 2.611.228,63 лева, изјави Антон Славчев, заменик претседател на Антикорупциската комисија,

Според него, постапката се одвивала паралелно и во Бугарија и во Република Франција, а според француското право се воделе посебни постапки, според нивниот граѓански законик.

-Случајот таму го раководи нотар. Во текот на оваа постапка беше потврдена законитоста и исправноста на мерката и беше наредена нејзина регистрација во Париската служба за регистрација на хипотеки. Во Грција, Шпанија и Германија се водат неколку идентични постапки. Во оваа фаза не може да се дадат повеќе податоци, бидејќи ризикуваме лицата против кои сме ги преземале овие дејствија да ги преземат неопходните мерки, појасни Антон Славчев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Патници доживеале хорор на пат од Скопје…

„Не заспивајте, да не треба да кршиме“,…

МВР го најде осомничениот за кражбата на…

По преземени мерки и активности, вчера во…

УЈП во октомври потрошила 28 проценти помалку…

Управата за јавни приходи (УЈП) во октомври,…

На Британците им се смачи: Да се…

На Албанците треба да им се забрани…

Американската амбасада во Тирана со предупредување до…

Американската амбасада во Тирана упати предупредување до…