Објавено на:

ДРАМА ВО ВОЗДУХОТ – со огнено оружје пукано кон авион кој полетал од Загреб, а слетал во Сараево

t

Авионот на „Кроација ерлајнс“ кој синоќа слета на пистата на меѓународниот аеродром во Сараево од Загреб има штета за која се претпоставува дека е предизвикана од огнено оружје, дознава Klix.ba.

Пилотот кој управувал со авионот по пристигнувањето на сараевската писта пријавил оштетување на трупот на авионот, а според првите неофицијални информации штетата настанала од истрели од огнено оружје.


За случајот е информирано Обвинителството на БиХ, а истрагата на пистата на сараевскиот аеродром е во тек.

– По добиените информации дека при редовната проверка на авионот на аеродромот во Сараево, кој допатувал со лет од Загреб, било утврдено оштетување на трупот на леталото, кое можеби е предизвикано од огнено оружје, дежурниот обвинител на Обвинителството на БиХ побара истражен тим, во присуство на службеници на Дирекцијата за цивилно воздухопловство на БиХ, се вели во соопштението.

Треба да се напомене дека безбедноста на патниците за време на летот не била загрозена, а со детален преглед ќе се утврди начинот на оштетување како и безбедноста на леталото за понатамошен лет.

Засега не е познато каде е оштетен авионот и како дошло до овој инцидент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НАРОДЕ НА УЛИЦА – ВОНРЕДНА ВЕСТ: Владата…

Владата на Република Македонија, на денешната 59-та…

Вакво обединување имаше само во 1991 година!…

Во истражувањето на Институтот за политички истражувања…

ФЕЈСБУК СТАТУС НА ДЕНОТ: Не е проблем…

Не е проблем шо Ковачевски ги вика…

Кадиров: Дајте ни дозвола да одиме до…

Чеченскиот лидер, Рамзан Кадиров, порача дека следната…

(Видео) Директорот на БЈБ: Масата народ сакаше…

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо…