Објавено на:

Драма во Србија: Маж едвај се спасил, по тројца се трага откако се преврте чамец во Дунав

t

Низ грмушките, над насипот, целиот каллив, изгребан и исцрпен, човекот кој беше единствениот кој успеа да исплива од Дунав кога се преврте чамецот, во кој имаше уште тројца мажи, некако стигнал до брегот и се упатил кон првите куќи во Крњача каде побарале помош, дознава Младен Мијатовиќ, новинар на ТВ Пинк.

Мештаните веднаш повикале полиција, која излегла на терен и која од синоќа интензивно трага и на Дунав и на брегот по исчезнатите тројца мажи од чамецот.

Како што се дознава, еден од тие тројца бил непливач, а како дошло до превртувањето се уште е нејасно, а нејасно е и што правеле синоќа на Дунав по силната струја која предизвикала големи бранови на реката.

Да потсетиме, тројца мажи исчезнаа при превртување на чамецот на Ада хуја, кај мостот Панчевац.

Според првите информации, речната полиција трага по, најверојатно, телата на тројца мажи: Т.Н. (38), М.М. (37), инаку сопственикот на чамецот и Н.М. (36).

Т.М успеал да исплива од Дунав и да се спаси. (37). Со чамец оделе од Ада хуја до Земун.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…