(Видео) Драма во Црна Гора: Маж со молотов коктел се заканувал на банка

t

Полицијата во Бар, Црна Гора, евакуираше дел од улицата Маршал Тито и станбена зграда во поради закана од едно лице да активира експлозив, пишува „Вијести“.

Од Оперативно-комуникацискиот центар на Полициската управа соопштија дека лицето претходно на филијала на банка ставило натпис „Врати ги парите што ги украл од работник од Приморка“.

Според ЦДМ, станува збор за Един Б. Тој на видеото покажува дел од импровизирани направи за кои тврди дека се експлозивни.

„Ќе ја држам банката под контрола се додека банката не им ги исплати на работниците парите што ги украла, со камата што им следува за целото време што го чекаа. Ќе имам солзавец и димна маска, оклоп, пиштол и куршуми, Молотов коктели и две импровизирани експлозивни направи „Има вреќи со клинци на импровизирани направи во случај на експлозија“, вели тој во видеото и демонстрира како функционира направата.

Тој му рече на вицепремиерот Дритан Абазовиќ дека ако некој испрати приватно обезбедување, војска или полиција да ги „нападне работниците“, тие ќе бидат одговорни за „хаосот што ќе настане“.
Видеото може да го видите тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Драматично спасување од завеан автобус во Србија:…

Пожарникарите-спасувачи ноќеска евакуираа граѓани од завеан автобус…

Најмалку 30 предвремено родени бебиња евакуирани од…

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска…

Вулканска ерупција во Исланд, прогласена вонредна состојба

Експертите изразија стравување дека вулканска ерупција, која…

(Видео) Во северна Франција поплавени домови, излеани…

Непрекинатите поројни дождови во последните денови во…

Хагари: Итен повик за евакуација на Палестинците…

Израелската војска денеска соопшти дека нејзините повици…