ДРАМА НА НЕБОТО НА НАТО: Авион го нарушил воздушниот простор на седум држави, американски ловци влегле во српски воздушен простор – никој не знае кои се натрпаниците

t

Компанија со седиште во Софија го купила авионот-натрапник, која ги крена на нозе нашите и странски воздухопловни сили и системи за воздушна одбрана (ПВО).

Вториот ден продолжија контролите на двомоторниот Beechcraft, кој го наруши воздушниот простор на 7 држави и слета на напуштен аеродром кај селото Тарговиште во Буховци. Земени се брисеви, а се покажало дека авионот е добро одржуван. Тој летал на бензин со не повеќе од 300 km/h, но никогаш не бил „фатен“ и принуден да слета во една од земјите над кои минува. Постои дури и верзија дека тој бил испратен да гги тестира безбедносни системи во Источна Европа.

Според неофицијални информации, во авионот имало две лица, но останува мистерија кој се пилотот и неговиот придружник.

Авионот го продал Летонец, но не е јасно зошто купувачите решиле да го транспортираат нелегално.

Движењето на авионот се утврдува во минута. Полетал од Летонија, прелетал над Словачка и бил пресретнат од унгарските воздухопловни сили при влегувањето во нејзиниот воздушен простор. За неколку минути, пар ловци ЈАС-39 Грипен беа подигнати и успеаја да се приближат и да го пратат сторителот. Тој слета на мал аеродром во близина на Дебрецен, каде наполни гориво. Како што реагирала унгарската полиција, тој повторно одлетал под патрола.

Речиси половина час унгарските пилоти се обидувале да воспостават радио комуникација. Бидејќи Унгарија има договор за прекугранични операции на воздухопловните сили во, групата од 2 ловци Грипен и натрапникот влегле заедно во романскиот воздушен простор. Два F-16 од американското воено воздухопловство, со седиште во Романија, веднаш биле во тревога и дури потоа унгарските ловци се вратиле во својата база.

Потоа биле кренати во воздух романските Ф-16, а Американците го придружуваа натрапникот. Заедно со авионот на неколку секунди влегле во српскиот воздушен простор, но го напуштиле пред да реагира противвоздушната одбрана наСрбија. Романците го пријавиле натрапникот во Бугарија, но проблемот бил што нашата земја нема радарски систем за следење на авиони кои летаат на ниско ниво, велат пилотите.

На наша територија, натрапникот слетал на затворениот аеродром кај Видин, каде во тоа време се одржуваше саем на мотоцикли. Таму пилотот наполнил гориво и продолжил кон другиот затворен аеродром – кај селото Буховци, Тарговиште. Попатно непречено, малиот авион полетал во близина на Атомската Елетрана Козлодој.

При увидот куче трагач проверило дали има дрога, но истата не била пронајдена.

Непознатиот пилот е исклучително искусен, велат експертите. Без проблем слетува во темница, во тешки временски услови, на неосветлената и напуштена патека. Потоа, со неговиот придружник, внимателно ја обвиткуваат машината со церада и исчезнуваат. Полицијата се уште трага по двете фантоми.

Авионот бил продаден минатата сабота на компанија со седиште во Софија. Ова го изјави неговиот сопственик – Летонецот Брониус Заронскис за сајтот „Off News“. Според него, купувачите не биле Бугари, туку најверојатно од Романија или Украина. Не ги знае нивните имиња, наведувајќи дека набавката била на име на фирма. „Има документи, но во моментов не се кај мене. Мислам дека се од Софија. Договор, се има, протокол за примопредавање. „Се е легално“, рече тој.

Заронскис објаснува дека многу одамна – во 2009 година поднел барање за одјава на леталото како авион. „Но, тоа беше заложено во банка како гаранција за заем. Сега отидов во банка, ми дадоа потврда дека ја симнуваат хипотеката. Сега чекам да се случи тоа“, рече тој. „Не знам зошто слетале кај Тарговиште, можно е нешто да се случило. Не би рекол дека го оставиле авионот. Нормално слетале, па ставиле церата, направија се како што треба. Заминаа некаде. На работа сигурно“, вели Заронскис. Има 72 години и е ас на литванската авијација, дипломирал на Московската авијација, бил командант на ескадрила во Паневезис, а по напуштањето на војската е претседател на литванскиот воздухопловен спортски клуб.

За време на настаните во Вилнус во 1991 година, тој организираше спасување на авионите на клубот од советската армија и учествуваше во отпорот на Литванците против советската армија.

Министерството за одбрана во средата навечер го известило министерот за одбрана за натрапникот. Драгомир Заков денеска повтори дека бугарското воено воздухопловство ја завршило својата работа. Според него, малиот авион не претставувал никаква закана. Меѓутоа, пилотот на МиГ-29 бил подигнат од базата Граф Игнатиево на готовност за да го следи натрапникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Абазовиќ брутален: Или јас или Ѓукановиќ ќе…

Абазовиќ: Она што се случува вечерва во…

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Молдавија ќе купува природен гас од Романија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е…

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…