Објавено на:

Дрога вредна 300 милиони евра запленета во Малта, се движела кон Балканот

t

Малтешките цариници заплениле рекордни 1,5 тон кокаин, проценет на 300.000.000 евра, скриен во контејнер во кој се превезувале банани од Колумбија за Словенија, објави малтешкиот весник „Малта тудеј“.

Цариниците заплениле 50 вреќи со близу 1.500 пакувања од по еден килограм кокаин на брод што пловел за Копер во Словенија.

Случајот го истражува Одделот за наркотици при полицијата во Малта, пренесува СТА.

Царината соопшти дека заплената е рекордна по обем и вредност, многу поголема од пратката од 800 килограми кокаин запленета во истото пристаниште минатиот месец.

Малтешките цариници заплениле вкупно 750 килограми кокаин во 2019 година, 612 килограми во 2020 година, а лани 740 килограми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Акција на МВР: Приведени седуммина, пронајдена дрога…

Полицијата од СВР Тетово во период од…

Акција на МВР: Приведен дилер од Мала…

Денеска (27.07.2022) во 02.30 часот од страна…

Велешанец доби 30 дена притвор поради поседување…

Триеседневен притвор за 24-годишен велешанец, кај кого…

Во Италија уапсени албански сопружници и запленета…

Италијанската полиција во градот Мјештре уапси албанска…

Двајца битолчани уапсени со дрога кај “Хераклеа”

Двајца битолчани биле уапсени кај Хераклеа, откако…