Објавено на:

Др. Иван Русев: Поради војната многу страда и дивиот свет

t

„Во регионот на Одеса, резерватот Тузловски Лимани настрада поради окупаторите“- ова го објави докторот по биолошки науки Иван Русев на својата Фејсбук страница.

Тој забележува дека поради војната што ја започна Русија во Украина, многу страда и дивиот свет.

„Во ова време, особено за време на викендите, овде, во овој живописен пејзаж на националниот парк – на плиткото устие и на брегот на Црното Море, секогаш имаше многу птици, имаше гнезда од ретки видови, секогаш имаше дива природа. мелодии, луѓето секогаш одмараа овде. А сега е тажно и само многу, многу кратери од рашистички ракети и мини, и илјадници отпадоци што го убиваат целиот живот наоколу“, напиша Русев.

Во моментов, управата на паркот добива многу барања – луѓето прашуваат дали е можно да се опуштите во резерватот, како што беше во претходните години.

„Не, сега е опасно, а на некои места е строго забрането“, нагласува Русев.

Во исто време, тој тврди дека со текот на времето, со победата на Украина и прекинот на непријателствата, природата повторно ќе се роди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно…

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се…