Објавено на:

Дуа Липа стана почесна амбасадорка на Косово

t

Пејачката Дуа Липа стана почесна амбасадорка на Косово. Титулата ѝ ја врачи претседателката на косово, Вјоса Османи.

Имено, Османи ѝ се заблагодари во име на граѓаните на Косово на се што прави нивниот глас да се чуе ширум светот. Додаде дека Дуа е заслужна за тоа што не постои ни еден човек кого не го запознала со Косово и дека оваа земја во моментот е средиште на културата затоа што таму се одржува музичкиот фестивал Сани Хил.

На оваа свеченост присуствуваа родителите на пејачката Дукаѓин и Анеса Липа, која е од Босна и Херцеговина.

„Благодариме за придонесот за имиџот на Косово во светот, како и ан тоа што се залагаат за либерализација на визниот режим за нашите граѓани. Благодарам Дуа, добредојде дома“, заклучи Османи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тешко нив: Ковачевски го предлага Фрчковски да…

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање како…

Нашите проблеми ги решивме: Македонија е подготвена…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Рама во ОН побара признавање на независноста…

Рама во ОН повика на признавање на…

Курти: Западот треба да се загрижи за…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека договорот…