ДУИ: Ние сме спремни за избори – И на редовни и на предвремени ќе бидеме победници

t

Партиите од парламентарното мнозинство инсистираат дека нема потреба од предвремени парламентарни избори, како и за проширување на владината коалиција, бидејќи, како што велат, таа е стабилна. Во меѓувреме, од друга страна, опозициските партии инсистираат дека единствен начин да се спаси државата од економската и енергетската криза се предвремените парламентарни избори и нова влада.

– Сметам дека Владата има капацитет да се справи со сите овие прашања. Успешно се справивме со корона-кризата и успешно ќе се справиме сега, заедно со сите граѓани и нивните претставници во Собранието. Јас знам дека ДУИ за 15 октомври има најавено избор на претседателство, но нема никаква најава во моментов за какви било промени во владиниот состав, изјави Ковачевски, одговорајќи на новинарско прашање дали очекува промени во владината структура по најавите на ДУИ за внатрепартиско реформирање.

Од ДУИ за „Локално“ велат дека тие се подготвени за предвремени или редовни парламентарни избори кога и да се одржат, и од истите како што нагласуват, тие ќе излезат како победници. „Во овие моменти на економска и енергетска криза Избори не се неопходни“.

Претходно од ВМРО-ДПМНЕ рекоа дека нема да бараат предверемени избори за да покажат државнички однос кон ситуацијата во која се наоѓаме.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ:…

Градоначалникот на Сарај и организациски секретар на…

(Видео) Фуркан “го пошљака” Тупанчески: На влезот…

Новинарот Фуркан Салиу денеска од министерот за…

Таравари определил луѓе за комуникација со Ахмети:…

И додека премиерот Димитар Ковачевски негираше преговори…

Огнената група е против влезот на Алијанса…

Без одобрение на извештајот заврши синоќешната средба…

На отчет пред партијата: ДУИ и денеска…

 Демократската унија за интеграција денеска во партиското…