ДУИ: Скандалозно е како Села и Алијанса за Албанците вршат притисок врз судиите и правосудниот систем

t

Демократската Унија за Интеграција посочи дека денешната прес-конференција на претседателот на Алијанса за Албанците, Зиjадин Села е јавен притисок врз целиот правосуден систем и вработените во овој сектор.

-Денешното појавување пред медиумите е скандалозно, неприфатливо, досега невидено и претставува грубо и директно мешање во правосудниот систем и независноста на судството, се вели во партиската реакција. – велат од ДУИ.

Од таму соопштуваат дека суровото мешање во судовите и обвинителството зборува за менталитетот на сојузникот на Левица и Апасиев.

-Поделбата на власта во државата функционира како уставно начело и исто продолжува да функционира професионално, сите кои го прекршуваат законот одговараат пред правосудниот систем и сите последни и отворени предмети јасно покажуваат дека во земјата функционира законот кој е еднаков за сите и никој не е недопирлив пред него, велат од ДУИ.

Од ДУИ велат дека тие се единствена партија во Македонија која иницирала ветинг за судиите и вработените во правосудниот систем за да има чисти и достоинствени личности кои ќе си ја вршат работата на најдобар начин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груби од Чаир: Мојата рака е подадена,…

Првиот вицепремиер Артан Груби, вечерва, на партиска…

“Гори” преполната сала во Чаир – Груби:…

Демократската унија за интеграција вечерва во Чаир…

Да! Тој доаѓа: Членови на ДУИ го…

Голем број членови и симпатизери на ДУИ…

Најчевска за фудбалот на министрите на ДУИ:…

Професорката Мирјана Најчевска ги критикува министрите од ДУИ, откако…

Ахмети го назначи Османи за координатор на…

Демократската Унија за интеграција „ДУИ“ го именуваше…