Објавено на:

Дури тогаш ќе биде лошо: Советник на Зеленски бара да се сруши кримскиот мост!

t

Кримскиот мост, најголемата градба од ваков вид во Европа, кој го поврзува полуостровот со континентална Русија, „треба да биде уништен“, изјави помошникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Тоа е дивоградба и главна порта за снабдување на руската армија на Крим“, изјави Михаил Подољак за „Гардијан“, објаснувајќи зошто Киев сака да ја нападне.

Мостот е изграден откако Крим се отцепи од Украина по државниот удар во Киев во 2014 година и референдумот за приклучување кон Русија. Мостот е директна патна и железничка врска со регионот, до кој претходно можеше да се стигне само од копно по море или воздух. Мостот главно се користи за цивилен сообраќај.

Подољак е уште еден во низата украински функционери кои ја потврдија намерата на Киев да го нападне мостот. Неговата изјава дојде откако Украина навести дека извршила серија акти на саботажа на Крим.

Од минатата недела имаше две одделни експлозии во воени магацини. Министерството за одбрана на Русија соопшти дека вчерашната експлозија во близина на населбата Мајскоје на северот на Крим била саботажа.

Киев официјално не ја презеде одговорноста за инцидентите, но многу украински официјални лица сугерираат дека тоа е случај.

„Секако дека се согласувам со руското Министерство за одбрана, кое предвидува уште вакви инциденти во следните два, три месеци. Мислам дека можевме да видиме повеќе вакви настани“, додаде Подољак.

Помошник на украинскиот претседател овие саботажи ги нарече „контраофанзива“.

„Контраофанзивата на Украина изгледа многу поразлично од руската. „Не ги користиме тактиките од 60-тите и 70-тите години на минатиот век“, додаде тој. Гардијан сугерираше дека Подољак можеби премолчено го признал неуспехот на Украина да ги собере силите за всушност да ги потисне руските трупи на бојното поле.

Највисоките украински функционери со недели ветуваат дека наскоро ќе започнат напорите за повторно заземање на градот Керсон, а некои дури тврдат дека операцијата е веќе во тек.

Подољак за Би-Би-Си минатата недела изјави дека „сите јавни изјави“ на украинските официјални лица се „психолошка војна“ со цел да се деморализира руската армија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…