Објавено на:

Д-р Даниловски: Омикрон ќе стане ендемски вирус – треба да очекуваме сезонско зголемување на бројот на новозаразени

t

Професорот и епидемиолог Драган Даниловски смета дека ефективниот репродукциски број на заразени со Ковид-19 благо расте од 24-ти април.

-Тогаш беше околу 0,9, сега е над 1 и тоа се гледа од седумдневните процеси. За очекување е ваков благ пораст и во наредните денови со оглед на празниците. Гужвите ќе доведат до поголем број, но тоа нема да влијае на епидемиолошката состојба. Стојам на тој став и понатаму, вели д-р Даниловски.

Според него, од наесен ќе има благ сезонски пораст на бројките.

-Во Јужна Африка се појавија нови варијанти за кои се верува дека се позаразени од сегашниот. Исто така има и во САД. Ако тие две варијанти успеат да станат доминанти во светот, веројатно и кај нас еден ден, порастот на бројките би бил малку поизразен, но ништо страшно нема да се случи. Колективниот имунитет што го имаме сретнато е ненадминлива бариера, додава докторот.

Даниловски појаснува дека омикрон оди кон тоа да стане ендемски вирус.

-Тој и понатаму ќе биде поопасен од грипот затоа што кај 30 до 40% што го прележуваат вирусот, настануваат пост-ковид компликации. Исто така тој ќе биде опасност за невакцинираните граѓани, информира докторот во изјава за ТВ Сител.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Професорот Трајковски: Можно е зголемување на ковид…

Продолжува очекуваното експоненцијално намалување на дневните броеви…

Над 500 новозаразени, двајца починати: Ова е…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Сопругата на Бајден позитивна на Ковид-19

Првата дама на САД, Џил Бајден е…

Шефот на Пентагон позитивен на Ковид-19

Секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин…

Одобрена за употреба првата бивалентна вакцина против…

Првата бивалентна засилувачка вакцина на Модерна против…