Д-р Даниловски: Сите ќе го прележиме вирусот, а за шест месеци тој ќе биде „питомо маче“

t

Епидемиологот д-р Драган Даниловски на синоќешното гостување во емисијата „Клик плус“, изјави дека коронавирусот е во паника, а за шест месеци ќе биде „питомо маче“, а ноктите ќе му се истапат и тој ќе битисува одредено време како ендемски жител меѓу нас.

Тој вели дека сите луѓе ќе го прележат вирусот.


– Вирусот е во паника, апсолутно веќе не важи ни вакцината, сите ќе го поминеме, за очекување е дека за околу шест месеци тој ќе се сведе на „питомо маче“, ноктите ќе му се истапат и тој ќе битисува одредено време како ендемски жител меѓу нас – кажа д-р Даниловски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Започнува зрачењето: Три компании во трка за…

– По завршувањето на јавната расправа до…

Бугарскиот амбасадор во САД: Има обид да…

„Има обид да се протурка резолуција со…

Лозарите оставени на цедило: Нема договор за…

По соопштението на ВВ „ Тиквеш “„за…

Работник во Македонија почина од струен удар

МВР објави дека работник во фабрика во…

Во ЕУ на “куково лето”: Петков предложил…

Бугарски „Капитал“ јавува дека на вчерашната владина…