Објавено на:

Дpaма: Индија случајно истpeла проектил во Пакистан

t

Министерството за одбрана во петокот соопшти дека технички дефект во текот на рутинското одржување довел до случајно истрелување на проектил на 9 март.

Министерството соопшти дека проектилот паднал во област на Пакистан и истакнаa „ длабоко жалење за инцидентот “.


Пакистанската војска во четвртокот соопшти дека проектил со голема брзина лансиран од Индија влегол во пакистанскиот воздушен простор и паднал во близина на Миан Чану во областа Каневал.

Министерството за одбрана соопшти дека Владата на Индија сериозно размислува за инцидентот и нареди истрага.

„На 9 март, за време на рутинско одржување, технички дефект доведе до случајно истрелување на проектил“, се вели во соопштението.

„Се дознава дека проектилот паднал во област на Пакистан. И покрај тоа што инцидентот е длабоко жалење, исто така е за олеснување што немало загуби на животи поради несреќата“, се додава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

Авторката на романот „Како да го убиете…

Љубовна романсиерка која го напиша роман насловен,…

Каевски: Ние покажавме дека никој не влијае…

Кога се работи за Законот за ЈО,…

(Видео) Македонката која стана министерка во Словенија:…

Емилија Стојменова Дух која стана Министерка за…

Намириса профит: Бил Гејтс ќе го поддржи…

Партнерството помеѓу американскиот производител на лекови Фајзер…