Објавено на:

Дpaма: Индија случајно истpeла проектил во Пакистан

t

Министерството за одбрана во петокот соопшти дека технички дефект во текот на рутинското одржување довел до случајно истрелување на проектил на 9 март.

Министерството соопшти дека проектилот паднал во област на Пакистан и истакнаa „ длабоко жалење за инцидентот “.


Пакистанската војска во четвртокот соопшти дека проектил со голема брзина лансиран од Индија влегол во пакистанскиот воздушен простор и паднал во близина на Миан Чану во областа Каневал.

Министерството за одбрана соопшти дека Владата на Индија сериозно размислува за инцидентот и нареди истрага.

„На 9 март, за време на рутинско одржување, технички дефект доведе до случајно истрелување на проектил“, се вели во соопштението.

„Се дознава дека проектилот паднал во област на Пакистан. И покрај тоа што инцидентот е длабоко жалење, исто така е за олеснување што немало загуби на животи поради несреќата“, се додава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Метео: Сончево и многу топло време денеска…

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…