Објавено на:

Евакуацијата на цивили од Мариупол одложена за утре

t

Евакуацијата на цивилите од деловите на Мариупол кои не припаѓаат на челичарницата Азовстал е одложена за утре, соопшти денеска Градскиот совет.

Како што беше наведено, евакуацијата е одложена поради безбедносни причини, јави Би-Би-Си. Покрај борците и цивилите опколени во Азовстал, во јужниот дел на градот останаа околу 100.000 жители. Новиот обид за транспорт на цивили во Запорожје од разурнатиот пристанишен град, кој главно е под руска контрола, ќе се случи утре наутро, соопшти градскиот совет на Запорожје.

Запорожје е под руска контрола. Тоа е дестинација за претходните операции за евакуација.

Во посебна мисија координирана од меѓународните хуманитарни групи денеска, околу 100 цивили можеа да ја напуштат фабриката за челик Азовстал во Мариупол, според украинскиот претседател. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…

(Видео) Какво апсење? Путин го посети и…

Путин го посети и Мариупол, пренесуваат руските…

Што се случува на фронтот?! Путин одобри…

Рускиот претседател Владимир Путин јавно одобри евакуација…

Прорускиот градоначалник на Мариупол преживеал обид за…

Лидерот на проруската и сепаратистичка администрација во…