Објавено на:

Еве каде е денес најладно: Ова се температурите што не очекуваат за викендот

t

Најстудено утрово е на Попова Шапка и во Маврово каде што се измерени -16 степени, во Берово и Крушево -12, Крива Паланка -10, во Охрид о Прилеп – 9, Битола -8, Тетово, Штип и Виница -7, во Скопје, Демир Капија и Струмица -6, Дојран -3 и во Гевгелија -2 степена.

УХМР информира и дека на Попова Шапка има 65 сантиметри снег, во Крушево 63, а во Маврово снежната покривка е 51 сантиметра.


Времето денеска ќе биде сончево и студено со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од -2 до 7 степени.

Во Скопје, сончево и студено со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец.

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди и со услови за провејување на слаб снег во источните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од -2 до 7 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и студено. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 5 степени.

Утре ќе се задржи променливо облачно и студено време со сончеви периоди и температури под просекот за овој период од годината. Постепен пораст на температурите ќе има од понеделник и во деновите потоа, кога ќе преовладува сончево време со појава на мала до умерена локална облачност.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗАУХМР

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…