Објавено на:

Еве со кого Макрон го имаше првиот разговор по победата

t

Првиот телефонски разговор на претседателот на Франција, Емануел Макрон, по денешниот реизбор бил со германскиот канцелар Олаф Шолц, соопшти Елисејската палата.

– Канцеларот Шолц го покани претседателот да му честита – се наведува во соопштението на Елисејската палата и додава дека тоа била прва покана до претседателот, односно знак на француско-германско пријателство – пренесе Ројтерс.

Германскиот канцелар Олаф Шолц претходно на Твитер му ја честиташе победата на Макрон, нагласувајќи дека граѓаните на Франција „испратија силна порака за посветеност на денешна Европа“.

– Задоволен сум што ќе ја продолжиме добрата соработка – изјави Шолц.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…

Левица: По донираното оружје за Украина армијата…

Откако министерката Славјанка Петровска најави дека Македонија…

(Видео) Ковачевски го доби најтешкото прашање од…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска беше на посета…

Трамп: Би ја завршил војната во Украина…

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд…

(Видео) Цела влада отиде во маркет со…

Премиерот Димитар Ковачевски по третпат е на…