Објавено на:

Еврокомесарот Бретон со “европска” закана кон Илон Маск: “Премногу слобода на говор” може да доведе до забрана на Твитер во Европа

t

Еден од главните пратеници на Европската унија упати предупредување до Илон Маск поради неговото преземање на Твитер.

Твитер ја прифати понудата на Илон Маскод 44 милијарди долари за купување на социјалната мрежа. Милијардерот јавно изјави дека неговиот интерес за купување на платформата за социјалните медиуми е вкоренет во неговата идеја за „слободен говор“.

Маск претходно се опиша себеси како „апсолутист на слободата на говорот“ и неговите коментари ги оставија вработените на Твитер и другите да се прашуваат дали ќе ги релаксира правилата на платформата за тоа која содржина е дозволена да остане будна.

Еврокомесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон го предупреди Маск да не биде премногу опуштен во однос на умереноста на содржината во коментарите за „Фајненшл тајмс“.

Бретон изјави за FT дека сака да му даде „проверка на реалноста“ на Маск за неговите планови за порелаксирана умереност на содржината.

„Ги поздравуваме сите. Отворени сме, но под наши услови. Барем знаеме што да му кажеме: „Илон, има правила. Добредојдени сте, но ова се нашите правила. Не се вашите правила што ќе важат овде“, рече Бретон.

Бретон беше една од движечките сили зад Законот за дигитални услуги, нов пакет на законодавство на ЕУ што беше усвоен во саботата, носејќи построги закони за тоа како технолошките гиганти ја ублажуваат содржината на нивните платформи.

Тој рече дека одборот на Твитер ќе мора да ги исполнува европските закони за прашања како умереноста, транспарентноста и говорот на омраза.

Бретон рече дека ако Твитер не се придржува, ЕУ би можела да ја казни компанијата со 6 отсто од нејзиниот годишен приход или дури и да и забрани целосно да работи во Европа.

Освен што пропишува како компаниите ја контролираат незаконската и штетна содржина, DSA содржи законодавство што ќе ги принуди технолошките компании да ги отворат своите алгоритми за надзор.

Маск твитна во месецот пред да ја купи компанијата велејќи дека алгоритмот на Твитер „треба да биде со отворен код“ – што значи дека ќе биде јавно достапен за проверка.

Бретон го повтори своето предупредување до Маск во твит. „Без разлика дали се автомобили или социјални медиуми, секоја компанија која работи во Европа треба да ги почитува нашите правила – без оглед на нивното учество“, рече тој.

„Господин Маск добро го знае ова. Тој е запознаен со европските правила за автомобилската индустрија и брзо ќе се прилагоди на Законот за дигитални услуги“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од слободата на говор? Твитер им…

Профилите на „Твитер“ што припаѓаат на неколку…

(Фото) Маск ги претвори канцелариите на вработените…

Поранешен вработен во „Твитер“ изјави дека новиот…

Маск ги стави вработените во Твитер во…

Новиот сопственик на „Твитер“, Елон Маск, ги…

Зукерберг го “следи” Маск: Мета отпушта илјадници…

Компанијата „Мета платформс“ од денеска почнува со…

Бајден удри по Маск: Твитер шири лаги…

Американскиот претседател Џозеф Бајден ги критикуваше Твитер…