Еврокомесарот за економија: Инфлацијата ќе се намали но не толку брзо

t

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони денеска во Виена изјави дека очекува забавување на инфлацијата на крајот на годината или на почетокот на следната.

„Инфлацијата ќе се намали, но не толку брзо“, нагласи тој по средбата со австрискиот вицеканцелар Вернер Коглер и австрискиот министер за финансии Магнус Брунер.

„Се соочуваме со ризици и пловиме во тешки води“, објасни Џентилони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ахмети: За пет години ќе бидеме членка…

Али Ахмети во денешната честита по повод…

Украина заработила скоро 20 милиони долари од…

Володимир Кудрики, шеф на украинската Укренерго, изјави…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Расната дискриминација е против вредностите на ЕУ,…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Естонија ќе предложи на Русите да им…

Естонија ќе предложи да ги блокира Русите…