Еврокомесарот за економија потсетува: Зимава ќе има рецесија во Европа

t

Европа ќе западне во рецесија оваа зима и растот нема да се врати пред пролетта, изјави денеска европскиот комесар за економија Паоло Џентилони.

– Ќе имаме рецесија оваа зима“, изјави тој за новинарите пред состанокот на Еврогрупата во Брисел.

На денешниот состанок на Еврогрупата, со кој ќе претседава нејзиниот претседател Паскал Донахју, министрите ќе разговараат за целокупната буџетска ситуација и перспективите во еврозоната и ја разгледуваат економската и фискалната состојба на земјите-членки на еврозоната

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Демерџиев му кажал на Спасовски: Говорот на…

Република Македонија, односно Оливер Спасовски ветил дека…

Груби притиска: Или сте за ЕУ, или…

Нема повеќе време, ниту простор за калкулации…

Османи во Брисел на средби во НАТО…

 Министерот за надворешни работи на Македонија и…

Вучевиќ: Македонија и Албанија имаат нула поени,…

Македонија и Албанија имаат нула поени, а…

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…