Еврокомесарот за економија потсетува: Зимава ќе има рецесија во Европа

t

Европа ќе западне во рецесија оваа зима и растот нема да се врати пред пролетта, изјави денеска европскиот комесар за економија Паоло Џентилони.

– Ќе имаме рецесија оваа зима“, изјави тој за новинарите пред состанокот на Еврогрупата во Брисел.

На денешниот состанок на Еврогрупата, со кој ќе претседава нејзиниот претседател Паскал Донахју, министрите ќе разговараат за целокупната буџетска ситуација и перспективите во еврозоната и ја разгледуваат економската и фискалната состојба на земјите-членки на еврозоната

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ не верува дека Србија ќе стане…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не…

Јункер ги подбра колегите од ЕУ: Не…

Украина нема наскоро да биде примена во…

Заврши тирлатералната средба меѓу Вучиќ, Курти, Борел…

Трилатерална средба меѓу претседателот на Србија, Александар…

Дипломатска офанзива на ЕУ во Македонија: Членство…

Словенија интензивно ја поддржува Македонија во процесот…

Вархеји: Членството на Албанија во ЕУ е…

Комесарот за добрососедска политика и проширување Оливер…