Европа ја обвинува САД ДЕКА ПРОФИТИРА ОД ВОЈНАТА

t

Девет месеци по инвазијата на Украина, Владимир Путин почнува да го разбива Западот. Највисоките европски функционери се бесни на администрацијата на Џо Бајден и сега ги обвинуваат Американците дека заработуваат богатство од војната, додека земјите од ЕУ страдаат, пишува Политико.

„Факт е, ако гледате трезвено, земјата која најмногу профитира од оваа војна се САД затоа што тие продаваат повеќе гас и по повисоки цени и затоа што продаваат повеќе оружје“, изјавил висок функционер за Политико.

Експлозивните коментари – поддржани јавно и приватно од официјални лица, дипломати и министри од други места – го следат зголемениот гнев во Европа поради американските субвенции кои се закануваат да ја уништат европската индустрија. Кремљ најверојатно ќе го поздрави труењето на атмосферата меѓу западните сојузници.

„Навистина сме во историски момент“, вели високиот функционер на ЕУ, тврдејќи дека двојниот удар на трговскиот прекин од американските субвенции и високите цени на енергијата ризикува да го сврти јавното мислење и против воените напори и против трансатлантскиот сојуз. „Америка треба да сфати дека јавното мислење се менува во многу земји на ЕУ“.

Главниот дипломат на ЕУ Жозеп Борел го повика Вашингтон да одговори на европските грижи. „Американците – нашите пријатели – носат одлуки кои имаат економско влијание врз нас“, рече тој во интервју за Политико.

Најголемата точка на тензија во последниве недели беа зелените субвенции и даноци на Бајден за кои Брисел вели дека неправедно ја наклонуваат трговијата од ЕУ и се закануваат да ги уништат европските индустрии. И покрај формалните приговори од Европа, Вашингтон досега не покажа знаци на повлекување.

Во исто време, нарушувањето предизвикано од инвазијата на Путин на Украина ги доведува европските економии во рецесија, со ракетирање на инфлацијата и разорното стискање на енергетските залихи кои се закануваат со прекини и рационализирање оваа зима.

Додека се обидуваат да ја намалат зависноста од руската енергија, земјите од ЕУ наместо тоа се свртуваат кон гас од САД – но цената што ја плаќаат Европејците е речиси четири пати повисока од истите трошоци за гориво во Америка. Потоа, тука е веројатниот пораст на нарачките за воен комплет произведен во Америка, бидејќи европските армии снемаат по испраќањето оружје во Украина.

Сето тоа е премногу за највисоките функционери во Брисел и другите главни градови на ЕУ. Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека високите цени на гасот во САД не се „пријателски“ и германскиот министер за економија го повика Вашингтон да покаже поголема „солидарност“ и да помогне во намалувањето на трошоците за енергија.

Министрите и дипломатите со седиште на други места во блокот изразија фрустрација од начинот на кој владата на Бајден едноставно го игнорира влијанието на нејзината домашна економска политика врз европските сојузници.

Кога лидерите на ЕУ се зафатија со Бајден за високите цени на бензинот во САД на состанокот на Г-20 на Бали минатата недела, американскиот претседател едноставно изгледаше несвесен за ова прашање, според високиот функционер цитиран погоре.

Други претставници и дипломати на ЕУ се согласуваат дека американското незнаење за последиците за Европа е голем проблем.

„Европејците се видливо фрустрирани поради недостигот на претходни информации и консултации“, рече Дејвид Клајман од тинк-тенкот „Бројгел“.

Официјалните лица од двете страни на Атлантикот ги препознаваат ризиците што ќе ги има сè потоксичната атмосфера за западната алијанса. Кавгата е токму она што Путин би го посакал, се согласија дипломатите на ЕУ и САД.

Растечкиот спор околу Законот на Бајден за намалување на инфлацијата (ИРА) – огромен пакет за даноци, клима и здравствена заштита – повторно ги стави стравувањата од трансатлантската трговска војна високо на политичката агенда. Министрите за трговија на ЕУ треба да разговараат за нивниот одговор во петок, додека официјалните лица во Брисел подготвуваат планови за вонредна војна со субвенции за да се спасат европските индустрии од колапс.

„Законот за намалување на инфлацијата е многу загрижувачки“, рече холандската министерка за трговија Лиесје Шрајнемахер. „Потенцијалното влијание врз европската економија е многу големо.

„САД ја следат домашната агенда, која за жал е протекционистичка и ги дискриминира сојузниците на САД“, рече Тонино Пицула, водечки човек на Европскиот парламент за трансатлантските односи.

Американски функционер истакна дека поставувањето на цените за европските купувачи на гас ги одразува одлуките на приватниот пазар и не е резултат на каква било политика или акција на американската влада. „Американските компании беа транспарентни и сигурни добавувачи на природен гас во Европа“, рече претставникот.

Во повеќето случаи, додаде официјалниот претставник, разликата помеѓу извозните и увозните цени не оди кај американските извозници на ЛНГ, туку кај компаниите кои го препродаваат гасот во ЕУ. На пример, најголемиот европски носител на долгорочни договори за гас од САД е француската TotalEnergies.

Тоа не е нов аргумент од американската страна, но се чини дека не ги убедува Европејците.

„САД ни го продаваат својот гас со мултипликативен ефект од четири кога ќе го преминат Атлантикот“, изјави во средата на француската телевизија европскиот комесар за внатрешен пазар Тиери Бретон. „Се разбира дека Американците се наши сојузници… но кога нешто тргне наопаку, неопходно е тоа да се каже и меѓу сојузниците“.

Поевтината енергија брзо стана огромна конкурентна предност и за американските компании. Бизнисите планираат нови инвестиции во САД или дури и преместување на нивните постоечки бизниси подалеку од Европа во американски фабрики. Само оваа недела, хемиската мултинационална Solvay објави дека ги избира САД наместо Европа за нови инвестиции, во последната од серијата слични најави од клучните индустриски гиганти на ЕУ.

Сојузници или не?

И покрај енергетските несогласувања, дури кога Вашингтон објави шема за индустриски субвенции од 369 милијарди долари за поддршка на зелените индустрии според Законот за намалување на инфлацијата, Брисел влезе во режим на целосна паника.

„Актот за намалување на инфлацијата промени сè“, рече еден дипломат на ЕУ. „Дали Вашингтон е сè уште наш сојузник или не?

За Бајден, законодавството е историско климатско достигнување. „Ова не е игра со нулта сума“, рече американскиот официјален претставник за Политико.

Но, ЕУ на тоа гледа поинаку. Официјален претставник на француското Министерство за надворешни работи рече дека дијагнозата е јасна: ова се „дискриминаторски субвенции што ќе ја нарушат конкуренцијата“.

Францускиот министер за економија Бруно Ле Мер оваа недела дури ги обвини САД дека одат по кинескиот пат на економски изолационизам, повикувајќи го Брисел да го повтори таквиот пристап: „Европа не смее да биде последната од Мохиканите“, рече тој.

ЕУ ги подготвува своите одговори, како што е голем притисок за субвенционирање за да се спречи европската индустрија да биде збришана од американските ривали. „Доживуваме притаена криза на доверба за трговските прашања во овие односи“, рече германскиот европратеник Рајнхард Бутикофер.

„Во одреден момент треба да се наметнете“, рече француската европратеничка Мари Пјер Ведрен. „Ние сме во свет на борби за моќ. Кога се борите со рака, ако не сте мускулести, ако не сте подготвени и физички и психички, губите“.

Зад сцената, исто така, расте иритацијата за парите што се слеваат во американскиот одбранбен сектор.

САД досега беа најголемиот снабдувач на воена помош за Украина, снабдувајќи повеќе од 15,2 милијарди долари оружје и опрема од почетокот на војната. ЕУ досега има обезбедено околу 8 милијарди евра воена опрема за Украина, според Борел.

Според еден висок функционер од европска престолнина, обновувањето на некои софистицирани оружја може да потрае „години“ поради проблеми во синџирот на снабдување и производството на чипови. Ова ги поттикна стравувањата дека одбранбената индустрија на САД може да профитира уште повеќе од војната.

Пентагон веќе развива патоказ за забрзување на продажбата на оружје, бидејќи расте притисокот од сојузниците да одговорат на поголемите барања за оружје и опрема.

Друг дипломат на ЕУ тврдеше дека „парите што ги заработуваат за оружје“ може да им помогнат на Американците да разберат дека заработувањето „сите овие пари на гас“ може да биде „малку премногу“.

Дипломатот тврдеше дека попустот на цените на бензинот може да ни помогне да ги „одржиме обединетите нашите јавни мислења“ и да преговараме со трети земји за снабдувањето со гас. „Не е добро, во однос на оптика, да се остави впечаток дека вашиот најдобар сојузник е всушност правејќи огромни профити од вашите проблеми“, рече дипломатот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Четириесет и петгодишен тетовчанец се бори за…

Четириесет и петгодишен тетовчанец се бори за…

Да не беше Русија кој ќе ви…

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија…

Скопјанец пронајден мртов во викендица

На 27.01.2023 околу 12.35 часот во СВР…

Папата Франциск: „Грешат оние кои мислат дека…

Папата Франциск ги појасни своите неодамнешни коментари…

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…