Објавено на:

Европратеничката Дејли: Санкциите не функционираат, ембарго на нафтата нема да ја запре војната, ако не ја купиме ние нафтата ќе ја купи некој друг

t

Ембаргото на руската нафта нема да ја запре војната или да спаси животи во Украина, изјави членот на Европскиот парламент од Ирска, Клер Дејли.

„Не затоа што ми е жал за Русија, не затоа што сум на платен список на Путин, туку затоа што санкциите не функционираат. Тие никогаш не ја прекинале војната“, рече Дејли во говорот во петокот, цитиран од Irish Independent.

Дејли, која е член на левичарската партија Независни 4 промени, тврди дека „ниту еден Украинец нема да биде спасен“ со ембаргото на ЕУ за руската нафта.

„Ако Европа не го купи, некој друг ќе го купи. Обичните луѓе на Европа ќе ја платат таа цена“.

ЕУ оваа недела предложи постепено укинување на руската нафта до крајот на оваа година. Брисел, наводно, изделил исклучоци за Унгарија и Словачка, чии економии во голема мера се потпираат на руските енергетски резерви.

Дејли рече дека Русија „недвосмислено“ сноси одговорност за смртните случаи во Украина и бранот бегалци од земјата. Во исто време, таа тврдеше дека Западот исто така придонел за конфликтот.

„Но, не можеме да ја игнорираме улогата на ЕУ и САД. Тоа не е оправдување за Русија. Тоа е едноставно да се објасни, бидејќи не можете да решите проблем ако не го разбирате коренот на истиот“.
Дејли потсети како папата Франциско предложи оваа недела дека проширувањето на НАТО кон исток „можеби ја олесни“ руската воена кампања во Украина, која беше започната кон крајот на февруари.

Речиси првото нешто што помислив беше: „Дали ми ги ограби белешките?“ Втората работа што помислив е дека Папата ќе биде обвинет дека е марионета на Путин“, рече Дејли. Таа додаде дека со испраќање на повеќе оружје во Киев, „одговорот на ЕУ и ирската влада беше во голема мера ескалација на војната и обезбедување на нејзино продолжување“.

Велика Британија вети дополнителни 1,3 милијарди фунти (1,6 милијарди долари) воена поддршка и помош за Украина во саботата. Овој потег беше објавен еден ден откако САД ветија 150 милиони долари дополнителна воена помош за Киев. Москва, во меѓувреме, го обвини Западот дека ја „поплави“ земјата со оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Израел го демолираше парламентот во Газа…

Израелските војници во средата ја уништија зградата…

Се откажа обраќањето на Зеленски во романскиот…

Обраќањето на Зеленски во романскиот парламент кое…

Претседателот на парламентот на Канада си даде…

Претседателот на парламентот на Канда си поднесе…

(Видео) Летаа шлаканици, искршени наочари и искината…

Навреди, закани, скршени наочари и еден пратеник…

Макрон “преживеа”: Не успеа гласањето недоверба во…

Француската влада денеска со мало мнозинство го…