Европската комисија пресече: Ако сакате во ЕУ ќе воведете санкции за Русија

t

Очекуваме сите земји кои сакаат поблиски односи со нас да ја почитуваат нашата политика на санкции, соопшти Европската комисија.


Во одговор на прашање на новинари од БиХ за мислењето на Европската комисија за позициите на БиХ и Србија, како единствени земји од Западен Балкан кои не ги поддржаа санкциите на ЕУ против Русија, портпаролката на Комисијата Ана Писонеро потсети на вчерашната изјава на министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел. ЕУ „ги следи позициите на земјите кандидати кога станува збор за усогласување со надворешната политика на Унијата“.Таа рече дека сега е „пресвртницата“ во која се доведени во прашање стабилноста на Европа и меѓународниот поредок и мир.
„Нашето единство е нашата сила. ЕУ и нејзините партнери преземаат силни мерки како одговор на руските акции и за поддршка на Украина. „Се очекува земјите-кандидатки, како што е Србија, да се усогласат со позициите на ЕУ за надворешната и безбедносната политика“, рече Писонеро.


Шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеп Борељ, вчера, по усвојувањето на вториот пакет санкции против Русија, ја повика ЕУ да биде внимателна и да го следи можното влијание на Русија надвор од Украина, поточно на Западен Балкан.


Мора да бидеме внимателни кога станува збор за Западен Балкан и да внимаваме што се случува зад позициите и усогласувањето на земјите од Западен Балкан кои се кандидати за членство во ЕУ со нашата надворешна политика“, рече Борељ.


Кога станува збор за вчерашната одлука на ЕУ да ја забрани работата на руските медиумски куќи, Раша тудеј и Спутник во Европската комисија оценуваат дека забраната се однесува само на територијата на земјите-членки, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фон дер Лајен: Русија ја користи храната…

Европската унија не смее да стане зависна…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Венецуелски пратеник: Европа не може да ги…

Европа нема да може да ја замени…