Објавено на:

Европската унија може да го одложи ембаргото за нафта кон Русија поради Унгарија!

t

Дипломатите на ЕУ ја разгледуваат можноста да го одложат овој дел од шестиот пакет санкции поради повлекувањето на Унгарија од ембаргото за нафта од Русија и да работат на промоција на други санкции, пишува Политико.

„Навистина постои идеја да се подели пакетот санкции, бидејќи веќе го усогласивме на 90 проценти. „Треба да продолжиме со сите санкции освен ембаргото за нафта“, рече еден европски политичар.

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитриј Кулеба, смета дека усвојувањето на нов пакет европски санкции против Русија, без забрана за увоз на нафта, може да сведочи за расколот во ЕУ поради позицијата на Унгарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МВР најостро ги осудува лагите дека бугарска…

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…

Црно ни се пишува – Таравари: Целта…

Свесни сме дека ова доближување со власта…

И Вучиќ ќе легне на брашното: Можеби…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во…

Минатиот пат ко беа бyгapcки полицајци овде…

“Бyгаpcки полициски службеници ќе дојдат на денот…