Објавено на:

Европската Унија ќе создава своја војска

t

ЕУ одобри заедничка одбранбена стратегија која вклучува создавање на свои вооружени сили и распоредување на 5.000 војници – таканаречениот план „Стратешки компас “ – ова се случува за прв пат во историјата на блокот.

Латвискиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевичс рече дека иницијативата обезбедува „неопходни алатки за ЕУ да стане вистински геополитички одбранбен и безбедносен играч заедно со НАТО“ и е само „почеток на патувањето“.

Планот, првпат споменат во 2020 година, е насочен кон подобрување на соработката меѓу постојните европски војски и НАТО, консолидација на сајбер-одбраната и олеснување на заедничките програми за истражување и развој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Шупаци корумпирани! Наместо да му ги…

Денешниот постигнат договор значи дека ЕСМ има…

Вејсели: ДУИ ќе се распадне на три-четири…

Поранешниот пратеник и поранешен лидер на ПДП,…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

“Голема акција” на МВР: Пронајдени три запрежни…

На 03.10.2022 полициски службеници од Одделението за…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…