Објавено на:

Еден приклучок за полнење на сите мобилни уреди во ЕУ

t

Европскиот парламент донесе одлука за единствен приклучок за полнење мобилни уреди, кој ќе стапи во сила за две години.

Земјите од ЕУ и членовите на Европскиот парламент денеска постигнаа договор за единствен приклучок за полнење на сите мобилни уреди во 27-члениот блок, отфрлајчи ги критикити упатени од производителот на iPhone


-До есента 2024 година, USB Type-C ќе стане општа врска за полнење на сите мобилни телефони, таблети и камери во ЕУ, гласи соопштението на Европскиот парламент, пренесе Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата чека нов француски предлог, ама можно…

Францускиот предлог спорното прашање не го стави…

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

Oсмани: Забрзано се работи на нов француски…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Официјален Вашингтон: Македонија што побрзо да ги…

Американската Влада излезе со став во однос…