Едно лице починало, ова е најновата Ковид статистика во Македонија

t

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.760 тестови, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 48, Битола – 18, Берово – 4, Прилеп, Кавадарци, Штип и Кичево – по 3, Велес – 2, Охрид, Струмица, Гевгелија, Ресен и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (89), регистрирани се 21 реинфекции.

Регистрирани сe 156 оздравени пациенти од: Скопје – 86, Битола – 32, Прилеп – 11, Охрид и Валандово – по 4, Тетово, Кавадарци, Велес, Гостивар, Струмица и Струга – по 2, Куманово, Штип, Кичево, Свети Николе, Радовиш, Виница и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Скопје (74г), починато во болнички услови, починато на 25.04.2022 година.

Направени се 1.760 тестови преку: ИЈЗ-177, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-39, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-20, ЦЈЗ Куманово-48, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–97, Жан Митрев (Филип Втори)-30, Авицена-28, Биотек-126, Систина-37, лабораторија Лаор-30, Синлаб-7, Ремедика-14, Плодност-9, Генеа-31, Никоб Лаб-144, ВФВ Медикал-26, Ели Медика Плус-11, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–20, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 752..

Досега во земјата се направени вкупно 2.013.928 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.310, бројот на оздравени пациенти е 299.539, на починати е 9.278, а бројот на активни случаи изнесува 493.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145406, Активни 265
Куманово 16626, Активни 10
Битола 15253, Активни 83
Прилеп 14127, Активни 13
Тетово 13446, Активни 8
Кавадарци 10628, Активни 20
Велес 9759, Активни 17
Гостивар 9572, Активни 2
Охрид 8826, Активни 14
Струмица 8049, Активни 7
Штип 8014, Активни 12
Кичево 5610, Активни 11
Кочани 5072, Активни 2
Струга 4715, Активни 2
Гевгелија 4399, Активни 3
Неготино 3677, Активни 3
Ресен 2713, Активни 2
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2528, Активни 2
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1971, Активни 2
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1649, Активни 9
Валандово 1485, Активни 0
Виница 1390, Активни 2
Пробиштип 1265, Активни 0
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 963, Активни 1
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 828, Активни 0
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 2
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Агелер сѐ уште не открива имиња од…

Соединетите Американски Држави сѐ уште не ги…

(Видео) Потребни се итни мерки или за…

Вице-премиерот, Фатмир Битиќи смета дека потребно е…

Наставничка од Гостивар тепала ученик во основно…

53-годишна наставничка во основно училиште од Гостивар…

Финансиската полиција бара документи за директорувањето на…

Финансиската полиција го истражува работењето на поранешниот…

Мицкоски се откажа од предвремени парламентарни избори

Христијан Мицкоски денеска се откажа од предвремените…