Ексклузивно: Детали за “Панорама”! Зошто расколот предизвикан од Мицкоски не е споредлив со 2004 година!

t

Во врска со коментарите на социјалните мрежи дека моменталниот раскол во ВМРО-ДПМНЕ претставува Панорама два, односно пресликување на сценариото од “борбата” меѓу Груевски и Георгиевски, уредникот на Инфомакс ја објаснува вистинската ситуација.

– Љубчо бара од Груевски да стане лидер на партијата, прифаќа Груевски и ја реорганизира партијата. Додека се реорганизира, идат претседателски избори, Љубчо го терал да стави кадидат од СДСМ, Трифун Костовски, Тито Петковски и слично, за да не изгубат. Груевски одбил, дури и да изгубат, да губат со свој кандидат.

Во вториот круг Георгиевски откако увидел дека Кедев ќе победи, барал да се бојкотираат изборите, што Груевски повторно го добил, по што Љубчо во весник ги повикал членовите да бојкотираат, со што Кедев ги губи изборите.

Потоа Георгиевски барал пак да ја преземе партијата, Груевски барал да одат на внатрепартиски избори, на кои нападите биле од луѓето на Георгиевски, објаснува Митовски.

Ситуацијата од минатото и сегашната ситуација предизвикана од Мицкоски кој го нападна поранешниот лидер на партијата и премиер Груевски, што предизвика раскол во партијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи вели дека во ВМРО-ДПМНЕ има страв…

За тврдењата на албанската опозиција дека во…

Груевски открива дека Заев има бизниси во…

Иако во минатото во повеќе наврати кажав…

Ексклузивно: Детали за “Панорама”! Зошто расколот предизвикан…

Во врска со коментарите на социјалните мрежи…

Каков “шамар”: Тајвански “Јагео” не доаѓа во…

Премиерот Димитар Ковачевски се испофали со доаѓањето…

(Видео) Груевски: Честитки за прогласувањето на Бошковски…

Поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук ја…