Објавено на:

Елмас: Знаеме дека шансата не смее да се пропушти

t

Македонската фудбалска репрезентација на гостувањето во вторник во Порто во рамки на финалето од мундијалскиот бараж ќе биде посилна за Елиф Елмас, кој оцени дека дуелот против Португалија за „црвено – жолтите“ ќе биде досега најтешкиот.

– Нè очекува еден од најтешките и највозбудливите натпревари до сега за сите нас играчи кои сме тука во репрезентацијата. Пред нас се 90 минути во кои можеме да си го исполниме сонот од детството и сонот на целата нација. Знаеме дека оваа шанса не смее да ја пропуштиме и ќе изгинеме на теренот за да дојдеме до Светското првенство во Катар – изјави Елмас.

Играчот од средниот ред очекува дуелот во Порто да биде поразличен натпревар од пресметката против Италија.

– Искрено очекувам поразличен натпревар од тој во Палермо, бидејќи мислам дека Португалија е индивидуално за нијанса поквалитетна од Италија. Би сакал да нè потценат, но мислам дека нема да го направат тоа, бидејќи знаат дека ова е финале и само 90 минути ги делат двете репрезентации од пласман на Светското првенство – додаде Елмас, пред финалето на стадионот „Драгао“ во Порто, во вторник со почеток од 20:45 часот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…

Откриено е кој град ќе биде домаќин…

Ливерпул ќе биде градот домаќин на Изборот…

По свадба тапани: Ковачевски го осуди името…

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва го осуди отворањето…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Според Календарот на МПЦ утре се празнуваат…

Мицкоски одлучил да не се конфронтира со…

ВМРО-ДПМНЕ под овие околности нема да дозволи…