Енергетската криза почна да го зема данокот: Прилепчани ќе бидат без улично осветлување

t

Соопштение од општина Прилеп:

Ве информираме дека поради светската енергетска криза со која што сите се соочуваме и енормно зголемените цени на електричната енергија, а со крајна цел да не се доведиме во ситуација да бидиме во тотален мрак, како Општина направивме моментална одлука во врска со уличното осветлување.
Во наредниот период делумно ќе исклучиме дел од постоечката електрична инфраструктура во централното градско подрачје на принципот преку-една и тоа исклучиво на места каде што очигледно имаме дури и прекумерно осветлување.

Потенцираме дека водиме максимална грижа како за непречено одвивање на сообрајќајот во ноќни услови така и за пешаците и дека со делумното намалување на уличното осветлување нема да биди нарушено нивното движење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОБЈАВЕНО ВИДЕО: Симнато македонското, а поставено албанското…

Скандалозен настан се случи денеска во тетово…

Боки 13 на слобода – доби прекин…

Осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на…

Ковачевски: Самитот на ОБСЕ е одлична можност…

"Македонија треба да е горда на своето…

Бездомник доби на лото во Италија, но…

Италијанецот Џанлуиџи, бездомник кој минатиот месец освои…

Судски совет: Министерот Лога е должен да…

Во врска со изнесениот јавен став на…