Објавено на:

Епидемија на хепатитис А владее во училиштата во Загреб

t

Во Загреб веќе два месеца владее епидемија на хепатитис А или заразна жолтица, а најголем број заболени се средношколци, објави Јутарњи лист.

„Од почетокот на март забележавме 57 случаи на заболени од хепатитис А, најмногу кај средношколци. Идентификуван е вирусот на хепатитис А, што се пренесува по феко-орален пат, односно со внесување на загадена вода или храна во столицата на заразено лице или во раце контаминирани со столицата на заразено лице”, изјави Бранко Колариќ. директор на Институтот Д-р. Андрија Штампар во Загреб.

Болеста е регистрирана кај ученици од три училишта, но и нивните домашни контакти.

„Но, епидемијата е целосно под контрола, а околу 45 пациенти веќе се опоравија. Можно е на крајот бројот на заболени да биде поголем, бидејќи периодот на инкубација за хепатитис А е еден месец, во некои случаи и два месеци”, рече Колариќ.

Училиштата добија инструкции кои им ги пренесоа на родителите и на децата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уапсено момчето кое со мачета упадна во…

Уапсено е младото момче кое со мачета…

Хорор во Загреб: Момче со мачета упаднал…

Непознато момче вооружен со мачета денеска околу…

Хорор во Загреб: Жена го убила сопругот…

Ужасни сцени попладнево ги вознемириле жителите на…

Жителите вознемирени од силниот татнеж: Земјотрес и…

Загрепчани известија дека денеска околу 10 часот…

“Кога тогаш ќе ја убијам”: Хрватот кој…

Горан Кнежевиќ (43) во средата доцна навечер…