Објавено на:

Ердоган горд: Турција направи револуција во одбраната, извозот достигна неверојатни 4,4 милијарди долари!

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека извозот на одбранбениот сектор достигна рекорден обем во 2022 година, поздравувајќи ја „револуцијата“ на земјата и невидениот марш кон целосна независност во критичната индустрија.

„Нашиот одбранбен извоз, кој пред 20 години изнесуваше само 248 милиони долари, го собори рекордот со 4,4 милијарди долари во 2022 година“, рече Ердоган на настан во северозападната провинција Сакарија. Настанот ја одбележа испораката на шест автохтони хаубици Fırtına од новата генерација на турските вооружени сили.

Ердоган го поздрави сегашното ниво на турската одбранбена индустрија, истакнувајќи дека странската зависност на земјата во овој сектор е намалена на 20 отсто од 80 отсто пред околу две децении.

Тој, исто така, рече дека годишниот буџет наменет за истражување и развој (R&D) во индустријата достигнал 1,5 милијарди американски долари, во споредба со само 49 милиони долари во 2002 година, кога на власт дојде владејачката Партија на правдата и развојот (АКП).

„Ние не само што напишавме успешна приказна, туку постигнавме и голема психолошка револуција во одбранбената индустрија“, истакна претседателот.

Ердоган рече дека и покрај „саботажата и предавството“, Турција со гордост ги слави своите достигнувања, а одбранбениот сектор на земјата сега вклучува повеќе од 2.000 компании, што е далеку над бројот од 56 фирми во 2002 година.

Обемот на реализирани проекти годинава изнесува 5,5 милијарди долари, а според Ердоган моментално е над 60 милијарди долари.

„Кога ќе ги додадеме проектите во тендерот, оваа бројка се зголемува на 75 милијарди долари. Додека имавме само две компании на листата на 100 најголеми одбранбени компании во светот, денес сме претставени со седум“, истакна тој.

Претседателот навести повеќе „добри вести“ за одбранбената индустрија во 2023 година и рече дека два главни борбени тенкови Алтај ќе и бидат предадени на војската за тестирање пред да започне масовното производство две години подоцна.

Покрај борбените хеликоптери и другата воена опрема, Алтај е еден од најважните проекти на кои работи Турција за да ги зголеми своите одбранбени способности наспроти заканите и конфликтите долж границата.

„Се надевам дека по завршувањето на пробите на новите тенкови Алтај, до 2025 година ќе започнеме масовно производство заедно со нашите проектни партнери. Нема да престанеме да напредуваме во одбранбената индустрија“, рече Ердоган.

Турскиот претседател најави и дека идниот водечки десантен брод TCG Anadolu ќе биде пуштен во употреба оваа година. Бродот ќе има кратки писти кои ќе овозможат слетување и полетување на борбени авиони без екипаж. TCG Anadolu ќе биде „првиот брод во светот со беспилотни борбени авиони“, нагласи Ердоган.

Тој додаде дека беспилотното летало Bayraktar TB3 ќе го изврши својот прв лет оваа година.

Надградената верзија на борбениот авион без екипаж ТБ2 на тајкунот Бајкар, ТБ3 се очекува да има преклопни крила и да може да полетува или слетува на носачи на авиони со краток дострел, вклучувајќи го и TCG Anadolu. Bayraktar TB3 ќе понуди координирани операции со вооружени беспилотни летала на мисии во странство.

Претседателот Ердоган додаде дека хеликоптерот од тешка класа Атак-2 исто така ќе го изврши својот прв лет оваа година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…

Црвениот крст на РМ му додели признание…

Црвениот крст на Република Македонија денеска на…

БРАВО хумани луѓе! Црвен Крст собра еден…

Црвениот крст на РМ со свечен чин…

103 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ќе ѝ требаат на…

Штетите предизвикани од катастрофалните земјотреси во Турција…