Објавено на:

Ердоган го нарече Бајден лажго? Да научи за историјата на Ерменците и да не биде лицемерен

t

Ердоган: Изјавата на Бајден за геноцидот врз Ерменците се заснова на лаги

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го критикуваше американскиот претседател Џозеф Бајден за повторно окарактеризирање на смртта на 1,5 милиони Ерменци од страна на отоманските сили како геноцид, велејќи дека изјавата на американскиот лидер е заснована на лаги и лажни информации.

Ердоган го повика Бајден да ја научи историјата на Ерменците, инсистираше на тоа дека таквите изјави предизвикуваат непријателство меѓу турскиот и ерменскиот народ и изјави дека од тоа лицемерие најмногу ќе настрада ерменскиот народ, пренесуваат агенциите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Траорно: 16 бебиња кои останаа без родители…

16 бебиња, од кои две беа извлечени…

Ердоган: Грците се плашат од ракетата Тајфун,…

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека…

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…

Бајден вели: Санкциите против Русија влијаат и…

Соединетите држави и Европа знаеле дека воведувањето…

Ердоган: Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат,…

Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат, па…