Објавено на:

Ердоган најави вето: Нема да поддржиме прием во НАТО на држави што ни воведуваат санкции

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема да го поддржи влезот на Шведска и Финска во НАТО, јавува државната новинска агенција „Анадолија“.

Претходно, шведското Министерство за надворешни работи објави дека официјални лица од Финска и Шведска набргу ќе отпатуваат во Турција за да разговараат за приговорите на Анкара за нивното членство во НАТО.

Сепак, Ердоган рече дека дипломатите не треба ни да доаѓаат во Турција за да се обидат да ја убедат да ги одобри нивните кандидатури.

„Прво, ние нема да го поддржиме приемот во НАТО за оние земји што воведуваат санкции кон Турција“, рече Ердоган, цитиран од Alarabya News.

Двете нордиски земји официјално потврдија дека ќе аплицираат за членство во НАТО, поттикнати од руската инвазија на Украина.

Турција минатата недела соопшти дека има приговори за влезот на двете земји во НАТО обвинувајќи ги дека ги поддржуваат курдските милитанти што Анкара ги смета за терористи и дека не екстрадирале десетици осомничени терористи.

„Земјите што го поддржуваат тероризмот не треба да бидат сојузници во НАТО“, рече турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, во неделата додавајќи дека Турција бара Финска и Шведска да престанат со „поддршката на терористичките групи“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Никогаш не сум зела пари: Нема…

Суспендиранаата обвинителката Вилма Рускоска денеска ја поднесе…

(Видео) Русковска на прашање на Инфомакс: Ова…

Поднесов жалба до совет на јавни обвинители…

Скопјенец загина на патот Маврови Анови –…

Шеесет и седум годишниот скопјанец Љ.Ј. го…

(Видео) Пендаровски исвиркан на ракомет во Струга

Претседателот Стево Пендаоровски присуствуваше на ракометниот турнир…

Во САД дистрибуирани 1.8 милиони вакцини против…

Како што јави С-Ен-Ен, ова вклучува и…