Објавено на:

Ердоган: Нема да поддржиме влез на Шведска и Финска во НАТО – Нека ни се лутат

t

Турција не може да верува во гаранциите на Финска и Шведска дека нема да ги поддржат терористите, изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган.


„Треба отворено и искрено да ви кажам: ако двете земји кажат дека сме против терористичките организации, што, патем, е сосема спротивно, тие имаат изјави дека нема да екстрадираат терористи во Турција.

Нема да „Можеме двапати да стапнеме на иста стапица. Претходно Грција го напушти НАТО, па повторно влезе. Сега го прашувам мојот народ: дали главните земји од алијансата ја поддржуваат Грција? Дали обезбедуваат?

Дали создаваат бази? Како да им веруваме? Шведска – жариште на тероризмот, тие имаат терористи на ПКК во парламентот Како да им веруваме?“, рече Ердоган на брифингот во понеделникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган: Грците се плашат од ракетата Тајфун,…

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека…

Ердоган: Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат,…

Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат, па…

Грција губи трпение: Ако Ердоган мисли дека…

Грција ја предупреди Турција дека ја надминала…

Путин: Ќе овозможиме непречен поморски транзит на…

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека е…

Турција го затвори Босфор и Дарданелите за…

Турција го забрани преминувањето на руски воени…