Објавено на:

Ердоган: Работиме на воспоставување стабилност и просперитет на Балканот

t

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, на отворањето на 13. Конференција на амбасадори во Анкара, истакна дека Турција работи на воспоставување на стабилност и просперитет на Балканот.

– Работиме на воспоставување стабилност, соработка и просперитет на Балканот, со кого имаме длабоки врски, посочи Ердоган.

Претходно, шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу најави дека Ердоган следниот месец ќе ги посети балканските држави.

– Посетата што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја направи на балканските земји следниот месец ја потврдува нашата посветеност на мирот и стабилноста на регионот. Турција силно ги поддржува мирот и стабилноста на Балканот, посочи Чавушоглу.

Тој се осврна и на тоа дека Турција обезбедила спроведувањето на Договорот за извоз на жито од Украина, со што придонела за обезбедување на доволни количини храна за светот „кога кризата со храна е на врата“.

Ердоган, исто така, ги осуди нападите на Израел врз палестинските цивили и додаде дека Анкара го поддржува решението две држави за палестинско-израелскиот конфликт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ограничен е влезот на возила во регионот…

Според официјалната мрежа на локалната власт на…

Ковачевски најави забрана за набавка на морски…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на вонредната прес…

Јакимовски за референдумската иницијатива на Левица: Доста…

Лидерот на ГОРМ, Стевчо Јакимовски смета дека…

Ковачевски најави субвенции на сметките за струја

Темата на вечерашната вонредна прес-конференција е енергетската…