Објавено на:

Ердоган ќе разговара со Путин за прекин на војната во Украина

t

Портпаролот на Кабинетот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера имал телефонски разговор со украинскиот претседател Владимир Зеленски и со британскиот премиер Борис Џонсон во врска со руско-украинската војна, јавува Агенција Анадолија.

„Денес ќе продолжи со разговори со челничката на Европската Унија и премиерот на Канада. Утре ќе разговара и со рускиот лидер Владимир Путин“, рече Калин во обраќањето пред новинарите во Истанбул.


Потсетувајќи дека војната во Украина трае веќе десет дена и дека разорувањето продолжува, Калин рече дека Турција прави напори да се запре оваа војна. Во тој контекст, Калин додаде дека претседателот Ердоган води многу интензивни дипломатски разговори.

„Исто така, продолжуваме со апелите до сите страни, особено до руската страна, веднаш да ги прекинат нападите и да седнат на преговарачка маса“, рече Калин, и додаде:

„Нашиот основен принцип е, секако, зачувување и почитување на територијалниот интегритет, суверенитет и политичкото единство на Украина во рамките на меѓународното право. Исто така, нашиот основен пристап е и да, што и да се загриженоста и барањата што Русија ги изнесе, тоа сепак треба да се решава со преговори, а не со војна“, рече тој.

Калин, исто така, изјави дека резултатите ќе бидат многу поразителни ако војната во Украина потрае.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фон дер Лајен: Русија ја користи храната…

Европската унија не смее да стане зависна…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Венецуелски пратеник: Европа не може да ги…

Европа нема да може да ја замени…