Објавено на:

Ердоган: Ќе ја направам турската војска број еден во светот!

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе ја направи турската војска „број еден“ во светот, тврдејќи дека постигнала „неверојатни“ достигнувања и голем напредок во обуката во последните години.

Говорејќи на церемонијата на дипломирање на турскиот Национален одбранбен универзитет во Истанбул, Ердоган ја поздрави војската што помогнала „да се изгради голема и моќна Турција“, додавајќи дека „нема закана што војската не може да ја победи на копно, море и во воздух. “

„Ние постојано ќе се преродуваме и ќе преземаме понатамошни чекори додека не ги направиме турските вооружени сили број еден во светот со сите елементи, обука, опрема, технологија и искуство“, продолжи Ердоган.

И покрај тоа што ги призна „недостатоците и аспектите што треба да се подобрат“ во системот за воена обука, Ердоган рече дека отворањето на Универзитетот за национална одбрана во 2017 година беше голема пресвртница, која „целосно го промени“ образованието и обуката за нови војници.

„Сите наши воени институции за образование и обука ги собравме под еден покрив. Во оваа заедничка структура создадовме модерен образовен систем кој ги одразува и светските примери и денешните потреби“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За првпат во Турција: Ердоган назначи жена…

За првпат во Турција жена војник успеа…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Турција го зголеми извозот на стоки во…

Турција го зголеми извозот на стоки во…

Босфор привремено затворен за сообраќај во двете…

Протокот Босфор е затворен за сообраќај во…

Турција е спремна да “ги седне” на…

Турција е подготвена да понуди платформа за…