Естонија купува американски ХИМАРС!

t

Естонија, земја-членка на НАТО, која граничи со Русија, ќе ги зајакне своите одбранбени капацитети со купување на високотехнолошкиот американски ракетен систем ХИМРАС.

Договорот, кој е најголемиот проект за набавка на оружје во историјата на балтичката земја, беше потпишан вчера и е вреден повеќе од 200 милиони долари. Договорот вклучува и муниција и обука за управување со системот.

Предвидено е американската компанија „Локхид Мартин” да почне со испорака на системот во 2024 година.Соседите на Естонија, Летонија и Литванија веќе го купија или исто така се во процес на купување на артилерискиот ракетен систем ХИМРАС.На почетокот на руската иунвазија, САД испорачаа ракетни системи на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Крај на драмата: САД соопштија дека го…

САД соопштија дека е соборен кинескиот воздушен…

Бајден: Ќе се погрижиме за кинескиот шпионски…

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден,…

(Видео) Драми над небото во САД: Воените…

Американските воени претставници изјавија дека сомнителен „шпионски…

(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат…

Во американската амбасада во Приштина во моментов…

Вицепремиерката Грковска ќе присуствува на молитвениот појадок…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…