Објавено на:

ЕУ и НАТО ја поддржуваат одлуката на Бугарија да ги протера руските дипломати

t

На позадината на хистеричната ситуација, подгреана од повеќе политички сили, претседателот Радев и руската амбасадорка Митрофанова по повод протерувањето на 70-те вработени во руската амбасада во нашата земја, во посебни соопштенија ЕУ и НАТО ја поддржаа одлуката на оставката Премиерот Кирил Петков.

„ЕУ жали за неоправданата закана од страна на Руската Федерација за прекин на дипломатските односи со Бугарија како одговор на нејзината одлука да протера 70 руски дипломати“, се вели во соопштението на Европската служба за надворешни работи. Во него се нагласува дека бугарската одлука е целосно во духот на меѓународното право и дека овие функционери постапиле спротивно на Виенската конвенција за дипломатски односи.

„ЕУ целосно ја поддржува и стои во целосна солидарност со Бугарија во овие околности и внимателно ќе го следи ова прашање. Таквата непропорционална акција на Русија служи само за дополнително да ја изолира на меѓународно ниво“, нагласува службата.

Портпаролката на НАТО Оана Лунгеску на Твитер рече дека „Одлуката за протерување на 70 руски претставници како странски агенти е суверена одлука на Бугарија која мора да се почитува. Сојузниците на НАТО силно го осудуваат однесувањето на Русија, која се обидува да се меша во нашите демократски општества“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи српскиот амбасадор во Бугарија: Еве…

Амбасадорот на Србија во Бугарија Жељко Јовиќ…

Сведоштво на патничка од автобусот: Одвлекување на…

Според патник од српскиот автобус кој веќе…

Најнови информации за српскиот автобус: 17 деца…

Универзитетската болница во Стара Загора вечерва прими…

(Видео) Трагедија: Автобус со деца од Србија…

Во Бугарија се превртел автобус со деца…

Димовски: Живо сум заинтересиран како ќе се…

Илија Димовски преку објава на социјалната мрежа…