Објавено на:

ЕУ купува околу 100.000 вакцини против мајмунски сипаници

t

Европската Унија денеска ќе потпише договор со непознат производител за околу 100.000 дози вакцини против мајмунски сипаници. Тие треба да бидат доставени до крајот на јуни. Информацијата е потврдена од еврокомесарката за здравство Стела Киријакидес.

По состанокот на министрите за здравство на државите членки на ЕУ во Луксембург, Киријакидес изјави дека вакцините ќе бидат купени со пари од фондови на блокот. Тие ќе бидат доставени во земјите членки на ЕУ.

Таа додаде и дека во ЕУ досега се евидентирали 900 случаи на мајмунски сипаници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина заработила скоро 20 милиони долари од…

Володимир Кудрики, шеф на украинската Укренерго, изјави…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Расната дискриминација е против вредностите на ЕУ,…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Естонија ќе предложи на Русите да им…

Естонија ќе предложи да ги блокира Русите…

Ковачевски: Ги започнавме преговорите со чист македонски…

Преговорите за полноправно членство со ЕУ ги…