ЕУ “мало сутра”: Радев му кажал на Вархеји дека Бугарија не го трга ветото додека не добие јасни гаранции – Бугарите се обесправени со пописот

t

Бугарскиот претседател Румен Радев по средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во Софија, изјави дека разговарал со него оти треба да се преземат јасни конкретни дејствија за решавање на проблемите со македонските Бугари, за искоренување на говорот на омраза, за ревизија на учебниците, јави дописникот на МИА од Софија.

-Има определен напредок во нашата работа. Тие проблеми, благодарение на упорноста на Бугарија, се осознаваат и се претвораат во ангажман на ЕУ. Прашањето е со какви инструменти ќе се гарантира заштитата на нашиот интерес, оцени Радев.

Радев исто така рече дека очекува од бугарската Влада на покатегоричен начин да го заштити националниот интерес на земјата.

Во врска со објавените резултати од пописот во  Македонија, Радев оцени дека „тоа е уште еден доказ за обесправеноста на Бугарите во Македонија, кои не смеат јавно да се изјаснат дека се Бугари, во ситуација кога над 120.000 лица докажале со документ дека се по потекло Бугари“.

Тоа, според Радев, значи дека Бугарија треба да продолжи со политиката на вето за започнување преговори за членство, додека не добие јасни гаранции за тоа. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пратениците изгласаа, Путин нека му ја мисли:…

Народните претставници на Бугарија почнаа да ја…

Обединети против сè македонско: Грција ќе ѝ…

Ќе ја поддржам иницијативата за подигање спомен…

Да видат како е: Бугарија “ќе јаде”…

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер…

Прво заедничко чествување: Османи и Милков положија…

Со положување цвеќе на споменикот на Св.Климент…

Според бугарскиот МНР добро е што се…

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков…