Објавено на:

ЕУ на итен состанок за снабдувањето со гас

t

Министрите за енергетика на Европската унија денеска се состануваат за да разговараат за енергетските испораки. Ова доаѓа неколку дена откако Русија го прекина гасот за Бугарија и Полска, а најмалку две други земји (Чешка и Финска) објавија дека нема да плаќаат според шемата гас за рубља.

Голем број земји побараа од Европската комисија дополнително правно појаснување за тоа дали купувањето гас за рубли ги прекршува финансиските и паричните санкции против Русија. За Бугарија и Полска, се чини дека тоа повеќе не е важно, бидејќи двете страни најавија дека ја отфрлат едностраната промена на „Гаспром“ и ќе се префрлат на алтернативни набавки.

Чешка синоќа објави дека за прв пат за државните резерви купила природен гас за над 360 милиони евра. Земјата преговара со Полска за комплетирање на гасна врска за снабдување со терминал за течен гас и со Норвешка.

За повеќето европски клиенти на Русија, плаќањето на гасот мора да биде извршено до 20 мај, а во петокот увозниците од Данска (Орстед), Италија (ЕНИ), Австрија (ОМВ) и Германија (Унипер, РВЕ и ВНГ) изјавија дека нема да отворат сметки за рубљи во „Газпромбанк“ или ќе разговараат со Русите дали е можно да се добие гас без да се прекршат санкциите на ЕУ. Последново значи дека Русија експлицитно ќе им потврди на овие компании дека го платиле гасот кога го извршиле трансферот на валутите, а не во рубли, како што е опишано во декретот на Владимир Путин кон крајот на март.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвинет и роднина на еден од загинатите…

Со сослушување нови сведоци предложени од Обвинителството…

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Рано утрово затворската полиција во затворот во…

Игор Џамбазов се прости од Мешковски: Ме…

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина…

И покрај налогот за апсење, Путин ќе…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, по…

Две жени повредени во сообраќајка во Скопје

На 20.03.2023 во 13.15 часот во СВР…