Објавено на:

ЕУ не ги храни, Бугарија може да остане гладна? Цената на житото може тројно да се зголеми, вели Василев

t

Без униформна акција, може да дојде до удвојување и тројно зголемување на цената на житото во зима. Ова го рече вицепремиерот Асен Василев на отворањето на Софискиот економски форум. Тој појасни дека во моментов Русија не извезува жито, а Украина не може да го извезува бидејќи нејзините пристаништа се блокирани од Русија, а копнениот транспорт има ограничен капацитет, пренесе БТА.

Најголем дел од житото беше купено од Кина, но понудија највисока цена, рече Василев. Земјите на кои најмногу им е потребно жито, како што е Северна Африка, ќе добијат многу мали количини или воопшто нема. Тоа пак значи дека може да се очекува голем мигрантски бран од овие земји кон Европа.


Доколку Европа не ги активира пазарните механизми за да им помогне на сиромашните земји да добијат жито, може да се очекува масовен пораст на цените на храната во Европа, додаде Василев. Обединетата акција на Европа значи активирање на членот 15 со цел да се задржи европскиот пазар и целиот извоз, надвор од Европа.

На овој начин ќе се избегне хуманитарната криза и катастрофа.

Бугарскиот вицепремиер коментира дека од средината на јануари има целосно повлекување на логистичкиот синџир на снабдување на клучните набавки – енергија и храна. Според Василев, било јасно дека ќе има војна. Според него, од исклучителна важност е сите да бидат подготвени за она што ни претстои. Тоа што ни претстои не е нешто убаво што лесно ќе го поминеме“, рече министерот Василев.

Ќе има и други проблеми кои ќе се појават во блиска иднина. Тие ќе бидат поврзани со недостиг од градежни материјали, но и со ретки метали, предвидува вицепремиерот за фондови на ЕУ и министер за финансии. Затоа Василев повика на заедничка акција.

На среден рок мора да се подобри врската меѓу Грција, Бугарија, Романија и Полска за да може да се изградат потребните гасоводи, патишта, железници за да се премести стоката, додаде Василев. Тој смета дека Црното Море нема да може да се користи како транспортен канал, барем во блиска иднина, бидејќи товарниот сообраќај по него ќе биде со висок ризик. Мора да се забрза носењето одлуки на ниво на Европската унија, бидејќи треба побрзо да се делува, повика бугарскиот вицепремиер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков го отфрли ултиматумот на Митрофанова: Руските…

Кирил Петков денеска до 12 часот не…

Пак ќе останеме со прстот во уста?…

Пратеничката група на опозициската бугарска партија „Преродба“…

Избрани компаниите кои за 600 милиони евра…

Македонси железници - Инфраструктура и меѓународниот кредитор…

Најнова вест: Асен Василев е кандидат за…

Поранешниот вицепремиер и министер за финансии, Асен…

Француската амбасадорка во Бугарија го демантира Таче:…

Вчерашниот предлог на Франција до Бугарија и…