Објавено на:

ЕУ не ги храни? Третина од Грците се лишуваат од храна за да платат сметки!

t

Секоја недела кафето во Грција има повисоки цени. Сопствениците на кафулиња, барови и таверни велат дека се принудени да ги приспособат цените бидејќи трошоците растат.

Кафето кое минатото лето се продаваше на плажа за 2 евра, сега чини 4 евра. Во различни ресторани цените се различни, но секогаш повисоки од порано, се жалат муштериите.

И производителите на облека и обувки велат дека се принудени да ги зголемат цените и очекуваат пад на прометот.

Од 1 јули се очекува нов бран поскапувања што ќе ја опфатат не само храната, предупредуваат економистите.

Во Грција веќе се зборува за „енергетска сиромаштија“. Истражувањето објавено денеска покажува дека секое второ грчко семејство има тешкотии да ја плаќа струјата, а третина од Грците се лишуваат од храна за да ги покријат долговите.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата тврди: Храна ќе има, ама за…

Државата е немоќна да го ублажи ценовниот…

Некој си бара беља? Турција ја обвинува…

Беспилотните летала на турските вооружени сили снимија…

Машала: Странските туристи во Грција годинава оставиле…

Летото во Грција годинава, може да се…

Грчките служби спречија пренесување на кокаин од…

„Kланот „Америка“ е најдолговечниот, веројатно најмоќниот, но…

По Бугарија и Грција, Бектеши сега ќе…

Денеска Македонија и Бугарија не успеаја да…