ЕУ одобри примена на антитела на АстраЗенека за превенција на Ковид

t

Евушелд (tiksagevimab и cilgavimab), комбинација на антитела со долго дејство од AstraZeneca, е одобрен за продажба во ЕУ за спречување на ковид-19 кај голема популација на возрасни и адолесценти на возраст од 12 години и постари (над 40 кг).

Одобрувањето од Европската комисија е засновано на резултатите од студијата од програмата за клинички развој на Evusheld, вклучително и податоци од студијата за превенција пред изложеност од PROVENT фаза III, која покажала 77 проценти намалување на ризикот од развој на симптоматски ковид-19 во споредба со плацебо во примарната анализа и намалување од 83 проценти во шестмесечната средна анализа, со заштита од вирусот на најмалку шест месеци. 1-3 Евушелд генерално добро се поднесува во испитувањето.

Евушелд претходно е одобрен за итна употреба за спречување на ковид-19 пред изложувањето во САД, а Регулаторната агенција за лекови и здравствена заштита на Обединетото Кралство (MHRA) му додели условно овластување за ставање во промет пред изложувањето за превенција од ковид-19. Постигнати се договори во земјите низ Европа за Evusheld да се направи достапен.

Препорачаната доза на Evusheld во Европа е 150 mg тиксагевимаб и 150 mg цилгавимаб, што се дава како две одделни последователни интрамускулни (IM) инјекции.

Има се поголем број докази од голем број независни in vitro и in vivo (модел на животни) кои го поддржуваат потенцијалот на Evusheld да заштити од подваријантите BA.1, BA.1.1 и BA.2.

Новите податоци од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вашингтон покажале дека Евушелд одржува силна неутрализирачка активност против новоразвиената и високо заразна подваријанта BA.2, која е доминантен вид во многу европски земји и во моментов претставува повеќе од 60 проценти од ковид -19 инфекциите во Европа.

Оваа студија, исто така, покажа дека Евушелд го намалил вирусното оптоварување и ја ограничило пневмонијата (ин виво) во сите варијанти на омикрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Регионот во шок: Познато како таткото монструм…

Девојчето (2) кое во Вршац беше убиено…

(Фото) Илон Маск ја опцу украинската Рада:…

Илон Маск на неговиот Твитер профил реши…

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…